Vademecum survivalowe

  • Dodaj recenzję:
  • 2109
  • Producent: Paweł Frankowski
  • Autor: Paweł Frankowski, Witold Rajchert

Vademecum survivalowe

rok wydania: 2019
ilość stron: 296
ISBN: 978-83-953799-0-1
format: 12x19 cm
oprawa: miękka

To kompendium praktycznej wiedzy o tym jak przetrwać i wyjść cało z prawie każdej opresji, bez względu czy zdarzy się ona w lesie, górach, czy podejrzanej uliczce miasta. Zakres tematyczny podręcznika obejmuje psychologie, pierwszą pomoc, survival leśny i miejski, bushcraft, outdoor oraz elementy wojskowego SERE.

 

Z tej książki dowiesz się między innymi, jak:
- uniknąć niebezpiecznych sytuacji,
- rozpalić ognisko w deszczu,
- przetrwać zimną noc w górach,
- przefiltrować wodę za pomocą gałęzi,
- przewidzieć załamanie pogody,
- wydostać się z przerębla i co robić dalej,
- udzielić sobie samopomocy,
- uzyskać naturalną aspirynę,
- zachować się podczas napaści,
- przetrwać zamieszki w mieście,
- zjeść posiłek za darmo,
- przeżyć uwięzienie i uciec,
- kreatywnie rozwiesić tarp.

 

Nasza polska przyroda jest niezwykle piękna, ale tylko dla rozważnych. Udane są tylko te wycieczki i wyprawy, które kończą się powrotem o własnych siłach i w komplecie. Jednakże sytuacje niebezpieczne występują także w codzienności miejskiej dżungli życia. To kompendium wiedzy potrzebnej, by przetrwać prawie każdą sytuację.

Wszystkie porady poparte są wieloletnim doświadczeniem, obserwacjami i dowodami naukowymi. Uwaga, to nie jest kolejna książka będąca kalką amerykańskich podręczników US Army. Niniejsza publikacja została w 100% przygotowana z myślą o polskim czytelniku i naszym kraju.

Oferuje dawkę praktycznej wiedzy o tym jak przetrwać i wyjść z prawie każdej opresji, bez względu czy zdarzy się ona w lesie, górach czy w podejrzanej uliczce miasta. W książce znajdziesz zarówno psychologiczne, techniczne aspekty przetrwania, jak i na szacunek dla natury (LNT).

 

Do kogo jest skierowana?

Komu poleciłbym tę książkę? Z czystym sumieniem każdemu, nawet jeśli jeszcze nie znasz pojęcia survival (surwiwal). To książka, która rzuca nam wyzwanie, zmusza do reflekcji oraz owszem dostarcza praktycznej wiedzy jak przetrwać.
Skierowana jest zarówno do początkujących, jak i do osób zajmujących się survivalem dłużej oraz do instruktorów, którym może służyć za pomoc podczas szkoleń. Z kolei rozdział 6 dotyczący pojmania, oporu, jak i ucieczki powstał z myślą o żołnierzach, członkach grup paramilitarnych, organizacji proobronnych jak i uczniach klas mundurowych.

Liczymy na to, że vademecum survivalowe doda odwagi wszystkim, którzy czują się niezbyt pewnie w lesie i pomoże przezwyciężyć obawy oraz uprzedzenia. Wiemy, że sama lektura nie zastąpi doświadczenia zdobytego w terenie, ale dzięki praktycznym wskazówkom z pewnością poszerzy horyzonty wiedzy. Proste pytania i klarowne odpowiedzi powodują, że książka jest łatwa w odbiorze, także dla młodzieży.

Do napisania niniejszego poradnika zainspirowali nas czytelnicy „Sztuczek survivalowych” oraz "Przygotowani przetrwają. Survival miejski", za co im gorąco dziękujemy.

 

ROZDZIAŁ I  PRZYGODA Z SURVIVALEM ORAZ BUSHCRAFTEM
Wprowadzenie do tematyki. Omówienie kwestii doboru sprzętu (i ceny), ubioru, jedzenia, piorytetów przetrwania, woli walki, taktyki, jak się nie zgubić bardziej. Oraz czemu helikopter "ratunkowy" cię nie zauważył. Omawia również kwestie prawne związane z ogniskami, nożami, obozowaniem na dziko oraz polowaniem.

Zarówno ten, jak i pozostałe rozdziały kończą się podsumowaniem oraz słowniczkiem pojęć.

 

ROZDZIAŁ II  BEZPIECZEŃSTWO I POGODA
W tym rozdziale omówiono kwestie m.in. złudnego poczucia bezpieczeństwa, zasad zachowania podczas burzy w górach, lesie, jak się zachować kiedy wpadłeś do przerębla, rzeki w zimie. Dowiesz się również: jak przeżyć lawinę śnieżną, jak wydostać się bagna, jak przetrwać pożar w budynku. Jest też trochę fizyki i biologii np. czy przeżyję gdy skoczę? Na zakończenie, jak przewidzieć zmianę pogody.

 

ROZDZIAŁ III ZDROWIE, PIERWSZA POMOC I PSYCHOLOGIA
Sytuacja, którą nazwalibyśmy survivalową, jest często wynikiem złej decyzji, wypowiedzianych w złości słów czy niedbalstwa związanego ze sprzętem. Warto zapobiegać, znać sposoby udzielania pierwszej pomocy oraz samopomocy, a także poznać dlaczego czasami zachowujemy się tak, a nie inaczej. Rozdział ten zawiera kilka porad związanych z ludzką psychologią, także w stresujących sytuacjach. Solo survival - także znalazł tutaj swoje miejsce.

 

ROZDZIAŁ IV  SURVIVAL LEŚNY i GÓRSKI
Wśród młodych ludzi na przestrzeni ostatnich lat drastycznie wzrósł poziom strachu przed naturą i światem poza miejskim. Całe dnie spędzają przed komputerem, czy zamknięci z własnej woli w czterech ścianach. A przecież polska natura oferuje nam piękne lasy, łąki oraz góry. Poznaj sposoby budowy schronienia, rozpalania ognia, budowy ognisk (nowe fakty) oraz pozyskiwania wody i jedzenia.

 

ROZDZIAŁ V  SURVIVAL W MIEŚCIE
Każde miasto wydaje się być przyjazne, jeśli masz pieniądze, znajomych, lub chociażby wykupione wczasy. Ale co jeśli trafiłeś tam (jesteś) bez pieniędzy, bez domu - przyjazne do wczoraj miasto, staje się wrogie, polem walki o przetrwanie. Najprostsze potrzeby (jedzenie, toaleta) stają się wyzwaniem, a twoim jedynym schronieniem są miejsca, które normalnie omijałbyś szerokim łukiem. W niniejszym rozdziale pokażemy ci kilka prostych, ale skutecznych porad, jak przeżyć w dżungli miasta.

 

ROZDZIAŁ VI  NIEWOLA, UCIECZKA I UNIKANIE POŚCIGU
Rozdział ten zawiera elementy survivalu wojskowego, także tego uczonego na kursie SERE. Omawia zasady zachowania przed poddaniem się we wrogie ręce, kwestie zostania zakładnikiem, jak i jeńcem wojennym. Wskazówki dotyczące biernego oporu, pobytu w więzieniu, w izolatce. Ucieczka m.in. jak i kiedy uciekać, samemu czy w grupie. Zmiana wyglądu twarzy, metody opóźniania pościgu etc.

 

DODATKI
Podobnie jak w "Sztuczkach survivalowych" także w "Vademecum survivalowym" nie mogło zabraknąć wydzielonej sekcji dla dodatków tematycznych. Znajdziesz tam porady dotyczące m.in.: telefonów oraz aplikacji ratunkowych, Zasad Leave No Trace, Cyklu OODA, Urbex bezpieczeństwo oraz praktycznego rozwieszania tarpu.