SPECIAL OPS HISTORIA LEGIA CUDZOZIEMSKA WYDANIE SPECJALNE 1/2017

  • Dodaj recenzję:
  • 1968
  • Producent: Grupa Medium
  • Cena netto: 27,77 zł 29,99 zł

SPECIAL OPS EXTRA Legia Cudzoziemska

Spis treści
Obcy synowie Francji / 4
Narodziny mitu. Pierwsze akcje / 10
Nowa krew w starych mundurach.Polityczne korzenie Legii Cudzoziemskiej / 18
Do ostatniego naboju. Bitwa pod Camerone / 20
Krwawe dni w Paryżu. Niechlubna rola w wojnie francusko-pruskiej / 26
Walka w okopach. Z pustyni do wojny pozycyjnej / 30
„Ojciec Legii Cudzoziemskiej” Generał, który stworzył Legię na nowo / 36
Między Hitlerem a de Gaullem. Legia na rozdrożu / 38
Pod białym kepi. Wyposażenie, broń i mundury / 46
„Maszeruj albo giń”. Wojna Rifenów 1921–1927 / 50
Ulubieni wrogowie. Walka o młodych Niemców / 56
Legion „germański”. Charakterystyka Legii Cudzoziemskiej / 59
„Stalingrad Legii”. Wojna o Wietnam / 62
Trauma Francji. Ostatnia wojna kolonialna / 72
Z Wehrmachtu do Legii. Losy legionistów / 82
Służyłem w Legii. Wspomnienia byłego legionisty / 86
Randka ze śmiercią. Polacy w Legii Cudzoziemskiej / 88

Od zawsze przyciągała poszukiwaczy przygód, „romantyków-awanturników” oraz tych, którzy poprzez służbę wojskową w jej szeregach chcieli sprawdzić się i udowodnić swoją wartość jako mężczyźni. Legia Cudzoziemska, bo o niej mowa, przez blisko dwa wieki zyskała sławę jako elitarna formacja, której nazwa budziła często i skrajne emocje, ale niemal zawsze szacunek i podziw dla jej żołnierzy - niebywale karnych i wytrzymałych dzięki surowej dyscyplinie i wycieńczającemu treningowi, walecznych i honorowych ze sztandarowym legendarnym esprit de corps. W najnowszym numerze specjalnym wydanym pod egidą SPECIAL OPS, przybliżamy historię Légion Étrangère.

"Legia Cudzoziemska" to kolejny w kilkuletniej historii tytułu numer specjalny SPECIAL OPS. Po wydaniach skupiających się na Polskich Wojskach Specjalnych, JW GROM, snajperach i strzelcach wyborowych czy ratownictwie taktycznym (TCCC), przyszedł czas na jedną z najciekawszych formacji, której losy związane były z życiem (a często i śmiercią w odległych krańcach świata) wielu Polaków. Przykładów nie trzeba szukać daleko.

Charakterystyczne białe kepi nosił Albert Sługocki, którego losy "polskiego specjalsa" znajdziecie spisane w książce "Moje życie, moje wojny" (polecamy Wam także lekturę wywiadu z nim w numerach 6/2015 i 1/2016 SPECIAL OPS). Nim przyszło mu walczyć z komunizmem poprzez służbę w Siłach Specjalnych Armii Stanów Zjednoczonych, zasmakował legendarnej dyscypliny Légion Étrangère. W bliższym nam czasach poznał je również Sebastian Cybuski, autor wydanej w ramach serii "Szerokie Horyzonty" pozycji "Spowiedź legionisty". W najnowszym wydaniu specjalnym SPECIAL OPS znajdziecie też i rozdział poświęcony naszym rodakom (autorsta redaktora prowadzącego SPECIAL OPS - Ireneusza Chloupka). Ale nie tylko, bo historia Legii to, rzecz jasna, historia wielu narodów.

W Legii Cudzoziemskiej służyło też bardzo wielu Niemców. Tematyka ta naszym zachodnim sąsiadom jest doskonale znana, także z uwagi na liczniejsze niż w naszym kraju publikacje. Dlatego też w numerze specjalnym poznacie perspektywę przede wszystkim "zza Odry", co stanowi ciekawe spojrzenie na fascynujacy i nadal dosyć egzotycznych temat, szczególnie dla polskego czytelnika.

W odróżnieniu od tego, jak zwykliśmy to czynić na łamach naszego magazynu, w numerze specjalnym o Légion Étrangère skupiamy się nie na współczesności formacji, a na korzeniach i kamieniach milowych, które nie tylko dały formacji współczesny kształt, ale i pozwoliły osiągnąć pozycję i renomę w wojskowym świecie. Wybierajac te konkretne artykuły kierowaliśmy sie chęcią przedstawienia pełnego obrazu jej historii, także przez pryzmat miejsca, które stało się domem, jak już wspominaliśmy, dla wielu Polaków.

Dla tych, którzy czytali wspomnienia Alberta Sługockiego, szczególnie ciekawa będzie możliwość porównania perspektywy Polaka oraz Niemców: Hansa Stüwe, którry nie mogąc odnaleźć się w pokojowej rzeczywistości po II wojnie światowej, mundur żołnierza Wehrmachtu zamienił na mundur legionisty, czy Heinricha Bauera, który jako sanitariusz 2. Cudzoziemskiego Batalionu Spadochronowego brał udział w bitwie pod "Stalingradem Legii Cudzoziemskiej", czyli pod Dien Bien Phu. Wojna w Indochinach i "rzeźnia", jaką bez wątpienia było to starcie, zostały również opisane na łamach wydania specjnego "SO Historia".

Historia Légion Étrangère to również, rzecz jasna, geneza powstania formacji, polityczne korzenie i jej początki, kiedy to w 1831 r. powołał ją do życia Król Ludwik Filip, jak również rola generała Paula Frederica Rolleta w jej dalszym funkcjonowaniu. Nie zabraknie obszernej analizy mitów, które podsycały kolejne dokonania legionistów, jak i ich własne opowieści. Tym bardziej, że legionista zawsze budził strach i podziw. Formacja wyróżniała się i wyróżnia się nadal karnością oraz wysokim poziomem wyszkolenia i przygotowania bojowego. Legionista maszerował albo ginął, walczył z honorem i wiernie, pierwszy przybywał, ostatni opuszczał pole bitwy. Tego od niego wymagano.

Czytelnicy dowiedzą sie również, jak wyglądała służba i walka podczas I wojny światowej, kiedy legioniści toczyli niezliczone boje na froncie zachodnim, Bałkanach, w Gallipoli, a także intensywnie uczestnicząc w zabezpieczaniu i obronie francuskich posiadłości kolonialnych w Afryce Północnej i Indochinach. Nie zabrakło informacji o okresie II wojny światowej, kiedy żołnierze stanęli przed polityczno-ideologicznym podziałem między Francję de Gaulle'a i Francją Vichy, czy o powojennych latach, kiedy w szeregach formacji znaleźli się weterani wszystkich frontów konfliktu.

W najnowszym numerze specjalnym SPECIAL OPS Historia o Legii Cudzoziemskiej przeczytamy zatem o bitwie pod Camerone, wojnie Rifenów czy wojnie w Algierii, a także o niechlubnej roli formacji w wojnie francusko-pruskiej. Publikacja zawiera również informacje o wyposażeniu, uzbrojeniu i umundurowaniu legionistów, a merytoryczną część uzupełniają liczne zdjęcia, rysunki i ryciny przedstawiajace codzienne życie żołnierzy Légion Étrangère, w wielu wypadkach nigdzie indziej niepublikowane.