Zielona droga 1990-2020. 30 lat doświadczenia byłego operatora JW GROM

  • Add feedback:
  • 2140
  • Autor: Andrzej Kruczyński "Wódz"
  • Net Price: 38.00 zł 45.00 zł 39.90 zł

 

Zielona droga 1990-2020. 30 lat doświadczenia byłego operatora JW Grom

rok wydania: 2020, wydanie pierwsze
ilość stron: 300, 50 kolorowych zdjęć
ISBN: 978-83-957334-0-6
oprawa: miękka ze skrzydełkami

 

Obchodzone 13 czerwca 2020 roku 30-lecie Specjalnej Jednostki Wojskowej GROM to doskonały moment, aby Andrzej Kruczyński pseudonim „Wódz” zabrał swoich czytelników w fascynującą drogę, którą najlepiej oddaje treść jego najnowszej książki.
Pułkownik w stanie spoczynku, były operator GROM-u staje na pierwszej linii boju. W nowej odsłonie. Mając za sobą doświadczenie w siłach specjalnych, wielu misjach poza granicami kraju i zderzenie z pozamilitarną rzeczywistością.

"Dostaję taki „zestaw budowlańca” – ciekawy sprzęt, totalnie różny od tego, którym operowałem w JW 2305. Kamizelkę taktyczną zamieniam na kamizelkę odblaskową. Mój kewlarowy kask taktyczny, zamieniam na hełm ochronny budowlańca. Dostaję specjalistyczne obuwie – gumofilce. Dostaję kolejną parę butów, takich z metalowym wzmocnieniem na palcach. To ma chronić przed kontuzją, jakby coś spadło. Specjalna metalowa wkładka chroni przed przebiciem buta i nogi np. gwoździem. Dostaję też kurtkę, polary – wszystko w barwach Narodowego Centrum Sportu (…)"

Snuta przez niego opowieść układa się w imponującą autobiografię świadka i uczestnika wydarzeń w miejscach, do których nie każdy ma dostęp. „Wódz” zabiera nas przy tym na plac budowy Stadionu Narodowego, gdzie uchyla rąbka tajemnicy na temat wydarzeń, które rozegrały się „na zapleczu” turnieju Euro 2012. Razem z nim poznamy nadto niektóre tajniki operatorów JW 2305, ale i innych służb, z którymi do dziś przychodzi mu współpracować.

Andrzej Kruczyński, jako ekspert w dziedzinie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa, oddaje w nasze ręce swoje sensacyjne wspomnienia, które są zarazem bardzo cennym źródłem z tego zakresu.

 

Zamiast wstępu

Szanowny Czytelniku!

Oddaję w Twoje ręce książkę, która jest zapisem moich dokonań z kilkunastu lat życia. Niewielu jest ludzi, którzy – zaczynając swoją karierę zawodową – widzą siebie w jej kolejnych etapach: za lat 10, 20 czy więcej. Moje cele były sprecyzowane, jednak nie wybiegałem myślą aż tak daleko. Studiując w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, służąc ojczyźnie w GROM-ie koncentrowałem się na wypełnianiu powierzonych zadań i rozkazów. Nie zastanawiałem się nad tym, jak będzie wyglądało moje życie po zakończeniu służby, na emeryturze.

Wiele razy mówiłem o tym, że życie pisze swoje scenariusze, mi napisało konspekt niezwykły. Emerytem zostałem w wieku lat 40. Ilu ludzi, tyle pomysłów na to, jak żyć, będąc na przysłowiowej „zielonej trawce”. W moim przypadku to nie była „zielona trawka” to raczej zielona droga, którą szedłem, planując, marząc i wiedząc, że jeśli nie podejmę ryzyka, to nie osiągnę sukcesu.

Nigdy nie bałem się trudności i wyzwań. Ta siła mojej natury zaprowadziła mnie w miejsca niezwykłe, niedostępne dla bardzo wielu obywateli naszego kraju.
Przyszło mi, jako jednemu z garstki współczesnych, być świadkiem powstawania symbolu. Stadion Narodowy w Warszawie, który dzisiaj wspaniale wpisuje się w krajobraz stolicy, powstawał na moich oczach. Co więcej i ja swoją cegiełkę – może nawet nie jedną – dorzuciłem do świetności tego obiektu. Zachwyt, który
stadion wzbudza w kibicach i zwiedzających go turystach: tych polskich i tych zagranicznych, daje naprawdę ogromną satysfakcję.

Dostałem szansę i ją wykorzystałem. Mogłem spożytkować atuty, jakimi dysponowałem: wiedzę i doświadczenie zdobyte w czasie służby w JW 2305 oraz przymioty charakteru, które ukształtowały mnie na człowieka takiego, jakim jestem. Miałem zaszczyt i ogromną przyjemność tworzyć idee i wprowadzić je w życie. Na kilka lat zamieniłem dotychczasowy plac boju na plac budowy Stadionu Narodowego. Ta książka to zapis wydarzeń, historii i anegdot, które miały miejsce w czasie kilku końcowych lat mojej służby w GROM-ie i kilku po rozpoczęciu nowego rozdziału, jakim niewątpliwie było przejście do cywila. W skrócie: od pułkownika do kierownika. Gros opisywanych zdarzeń skupia się wokół powstawania Stadionu Narodowego na europejski turniej piłkarski Euro 2012. Biorąc do ręki tę książkę, miej – Drogi Czytelniku – świadomość, że jest to jedna z niewielu pozycji, która pokazuje współczesną historię, dziejąca się na naszych oczach, przez pryzmat bardzo osobistych poczynań i ocen. Jej nietuzinkowość będzie polegała i na tym, że możesz wraz ze mną dotrzeć do miejsc, których nie zobaczysz w czasie żadnej wycieczki czy pokazu. Pozwól sobie na spojrzenie na te wydarzenia moimi oczami – bardzo subiektywnie, po męsku, po żołniersku.

Ta książka to opowieść nie tylko o wydarzeniach – to przede wszystkim opowieść o ludziach, których spotkałem na swojej życiowej drodze. Ludziach wielkich, wyjątkowych, dzielnych i wytrwałych, kreatywnych i szlachetnych, dobrych i zapadających w sercu i pamięci. To moja historia, w którą wplatają się historie innych ludzi, tocząca się w służbie, w pracy i w domu.

Na początku 2020 roku mojej żonie, w prywatnej rozmowie, zadano pytanie: - Co było najtrudniejsze w życiu z zawodowym żołnierzem, operatorem JW GROM? Po chwili namysłu odpowiedziała: - Strach o jego życie. I samotność. Wiele rzeczy musiałam zrobić sama, bo mój małżonek był w pracy, był na misji gdzieś za granicą. Wówczas padło kolejne pytanie: - A co jest najtrudniejsze w życiu z wojskowym emerytem? I tu bez zastanowienia odparła: - Nic się nie zmieniło. Jego nadal nie ma w domu.

Drogi Czytelniku, nie ma mnie w domu, bo idę dalej „Zieloną drogą”.

Autor

 

Spis treści

Zamiast wstępu
Rozdział 1. Pierwsza wypłata
Rozdział 2. 30 lat JW 2305, 30 lat GROM-u
Rozdział 3. Młody emeryt
Rozdział 4. Budowniczy
Rozdział 5. Poradnik pisany krwią
Rozdział 6. W teorii i w praktyce
Rozdział 7. Oto jestem
Rozdział 8. Pierwszy mecz testowy na Stadionie Narodowym
Rozdział 9. Ćwiczenia Grupy ATLAS
Rozdział 10. Być albo nie być – oto jest pytanie
Rozdział 11. Pierwszy mecz
Rozdział 12. Spotkanie z rozróbą w tle
Rozdział 13. I po turnieju
Rozdział 14. Problemy i sytuacje kryzysowe
Rozdział 15. Stadion – inne oblicze
Rozdział 16. Nowe otwarcie
Podsumowanie
Na zakończenie. Władcy gromów

 

Podsumowanie

Pomysł napisania niniejszej książki zrodził się z chęci przekazania swojego życiowego doświadczenia, zdobytego podczas służby w jednostce specjalnej oraz pracy na Stadionie Narodowym w Warszawie.

„Zielona droga” to połączenie niesamowitych doświadczeń z JW GROM, jak również przygotowań oraz samego turnieju Euro 2012.

Wojsko, z natury rzeczy, kojarzy się z kolorem zielonym (sławna taktyka zielona, którą wszyscy trenują do upadłego), również Stadion Narodowy – jak każdy inny stadion – kojarzony jest z soczystą zieloną murawą.

Służąc w JW 2305, miałem okazję spotkać wielu wspaniałych pasjonatów, którzy w stu procentach poświęcali się treningowi, a w późniejszej fazie zadaniom bojowym. Po kilkunastu latach w GROM-ie, odchodząc na emeryturę, nie spodziewałem się, że również w cywilu spotkam ludzi ogromnie zaangażowanych w to, co robią. Przykładem tego był zespół nadzorujący budowę Stadionu Narodowego, przygotowujący Euro 2012 oraz zabezpieczający ten turniej. Lata spędzone przy wspólnej służbie i pracy zaowocowały wieloma przyjaźniami, które trwają do dziś. Tak jak z koleżankami i kolegami z jednostki spotykamy się kilka razy w roku przy okazji różnych wydarzeń, tak samo staramy się podtrzymać tradycję spotkań z zespołem Narodowego Centrum Sportu.

Zarówno podczas służby w jednostce, jak i pracy na stadionie, miałem przywilej uczyć się od najlepszych. Będąc żołnierzem nieraz trenowałem z kolegami z Wielkiej Brytanii. Historia zatoczyła koło i w trakcie pracy na Stadionie moimi „nauczycielami” byli również Brytyjczycy, którzy mają wielkie doświadczenie w organizacji dużych imprez masowych.
Przed Euro 2012 Polska nie miała okazji organizować imprezy sportowej o takiej randze i rozmachu. Dzięki sukcesowi, jaki udało się osiągnąć podczas turnieju, staliśmy się wiarygodnym partnerem dla światowych organizacji eventowych.
Wzorowa organizacja turnieju Euro 2012 otworzyła przed Polską szersze horyzonty.

W roku 2020 JW 2305 obchodzi trzydziestolecie istnienia. Mimo niedługiego stażu – w porównaniu z innymi światowymi jednostkami specjalnymi – GROM jest marką rozpoznawalną w środowisku sił specjalnych. Zapisał się złotymi zgłoskami podczas misji w różnych zakątkach świata. Nadal jest jedną z najlepszych jednostek na świecie.

Książka ta nie powstałaby, gdyby nie heroiczna pomoc Małgosi Poziemskiej, za co bardzo dziękuję.

Wielkie podziękowania kieruję również w stronę projektanta okładki Adriana Bochórza z ADO Project oraz wspierającej go Ewy Kacprzyk.

Jestem wojskowym emerytem, moje życie wypełniają różnorodne zadania związane ze ścieżką, którą kroczę – rozwój własnej firmy CSAT Andrzej Kruczyński, szkolenia prowadzone dla firm, szkół czy też klientów indywidualnych dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa, współpraca w pisaniu podręczników dla uczniów szkół ponadpodstawowych, wystąpienia w mediach i na eventach.

Jednak moje serce bije nadal dla sił specjalnych. To nie tylko wspomnienia i współpraca, która się zdarza. To możliwość wykorzystywania a nade wszystko dzielenia się wiedzą na różnych poziomach. Przykładem takiego działania jest napisany przez mnie artykuł, który ukaże się w książce Sun Zi i inni. Sztuka wojny. Filozofia i praktyka oddziaływania na bieg zdarzeń.

 

Andrzej Kruczyński

Były oficer GROM, uczestnik działań specjalnych i misji zagranicznych. Wszechstronnie wyszkolony w zakresie operacji antyterrorystycznych oraz działań sił specjalnych. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Obrony Narodowej. Niezależny ekspert, trener, doradca, edukator do spraw bezpieczeństwa.

Współpracował z czołowymi służbami i formacjami zagranicznymi. Kierował dużymi grupami ludzi podczas bardzo poważnych i ryzykownych przedsięwzięć. W latach 2009 – 2013 pracował jako Kierownik do spraw Bezpieczeństwa na Stadionie Narodowym w Warszawie. Od kilku lat w biznesie w roli trenera, kierownika szkoleń, konsultanta, instruktora. Przygotowywane przez niego programy szkoleniowe tworzą nowe standardy szkoleń z zakresu bezpieczeństwa. Wielokrotnie zapraszany jako ekspert, komentator do programów telewizyjnych oraz radiowych. Współautor podręcznika do edukacji dla bezpieczeństwa dla szkół podstawowych oraz szkół ponadgimnazjalnych i książki „Imprezy masowe. Organizacja, bezpieczeństwo, dobre praktyki”.

Aktywny zawodowo, nie stroni od prywatnych chwil w gronie najbliższych. Kolekcjonuje wina, jak mówi: na specjalne okazje. Pasjonują go podróże w różne zakątki świata. Mąż swojej żony, ojciec Poli, Leona i Olafa. Właściciel uroczego psa rasy york, o wdzięcznym imieniu Messi.

 

Budowniczy

Celowo wykorzystuję tytuł jednego z rozdziałów, bo gdybym miał szukać klucza do tej opowieści, to właśnie byłby ten klucz. Dlaczego? Wyjaśniam!
Mam szczęście znać Autora osobiście. Wiedziałem zatem, a przynajmniej tak mi się zdawało, o czym będzie jego nowa książka. Jednak nie oczekiwałem, że spotka mnie tak wielka, piękna niespodzianka.
Pierwsza część opowieści Wodza, to historia oficera legendarnego GROMu. Jest tu wszystko: trening, opis szkoleń, szczegóły dotyczące uzbrojenia. I jest walka. To bardzo wiele. To bogata, fascynująca narracja. Tego oczekiwałem.
Autor nie byłby jednak sobą, gdyby nie spróbował zaskoczyć czytelnika. I tym zaskoczeniem jest druga część książki. Część poświęcona życiu po odejściu do cywila. Nie uwierzycie: to równie porywająca historia! Pewnie dlatego, że opowiada ją człowiek, który z natury jest Budowniczym. Buduje swoje życie i świat wokół. Budował wraz z innymi GROM. A po odejściu z wojska nie spoczął na laurach tylko pomyślał, jak swoje doświadczenia wykorzystać.
Historia Andrzeja to piękna opowieść o generacji ludzi, dla których dewiza „Tobie Ojczyzno”,to nie jest patos tylko bardzo prosty przekaz. Bez względu na to, gdzie akurat są: w szkole, w wojsku, na misji, czy na wielkiej budowie Stadionu Narodowego. To postawa, rzekłbym, w dzisiejszym świecie unikatowa. Tym bardziej warto bliżej ją poznać. A może także wyciągnąć wnioski dla siebie. Spróbować naśladować. Jeszcze raz: nie patos. Prosty przekaz.

Wojciech Brochwicz
Pułkownik, były wiceszef kontrwywiadu UOP i wiceminister spraw wewnętrznych.
Związany z JW GROM od początku jej istnienia

 

Dowódca najbardziej skomplikowanej i brawurowej operacji polskich sił specjalnych po II Wojnie Światowej - zajęcia terminali naftowych na Zatoce Perskiej w 2003r. w swoich wspomnieniach przenosi realia i zasady operacji specjalnych do świata biznesu, polityki i sportu. Bierze udział w kolejnej skomplikowanej i ważnej operacji - przygotowania pod względem bezpieczeństwa Stadionu Narodowego do rozgrywek Euro 2012. Po raz kolejny pokazuje, że kto się odważy zwycięża.

Płk rez. Piotr Gąstał
b. d-ca JW. GROM