SPECIAL OPS EXTRA WYDANIE SPECJALNE 1/2015
25 LAT JW GROM

  • Dodaj recenzję:
  • 1588-2
  • Producent: Grupa Medium
  • Cena netto: 32,39 zł 34,98 zł

Numer specjalny z okazji 25-lecia powstania JW GROM

Special Ops Extra wydanie specjalne 25 JW GROM

rok wydania: 2015, wydanie specjalne nr 1
ISSN 2300-0724
ilość stron: 126
format: A4
oprawa: miękka

Premierowy SPECIAL OPS EXTRA został przygotowaliśmy w ścisłej współpracy z Jednostką Wojskową GROM. Jest on całości poświęcony historii jej powstania i działania, sylwetce gen. Sławomira Petelickiego i Leszka Drewniaka, kultywowaniu historii Cichociemnych, historii działań poza granicami kraju (Haiti, Bałkany, Kuwejt, Irak, Afganistan), barwie i tradycjom!


Recenzja
Jest w Polsce siła i jest takie wydawnictwo

Ćwierćwiecze w życiu człowieka czy istnieniu firmy lub organizacji skłania do zatrzymania się i spojrzenia wstecz. Niekiedy staje się impulsem do spisania historii minionych 25 lat. Z takiego założenia wyszli redaktorzy magazynu SPECIAL OPS, a prestiż ich przedsięwzięcia zwiększył fakt, iż postanowili opisać narodową markę sił specjalnych. Jednostka Wojskowej GROM, bo o niej mowa, która zapisała się na kartach historii Sił Zbrojnych RP, znalazła się także na kartach specjalnego numeru, wydanego z okazji szczególnej rocznicy JW 2305.

Stworzone w formie ekskluzywnego albumu, wydanie specjalne „25 lat JW GROM” to podróż w czasie, ale nie tylko do 1990 roku i kolejnych etapów. To również retrospekcja poświęcona nie tak odległemu okresowi II wojny światowej i powstaniu „Cichociemnych”, których tradycje i wartości stały się fundamentem zaistnienia jednej z najlepszych jednostek specjalnych na świecie. Bez tego wstępu, nie byłoby sensu zaczynać opowieści, która wymaga stosownego historycznego wprowadzenia.

Oczywiście, idea przedstawienia 25 lat JW 2305 nie byłaby w pełni zrealizowana bez przedstawienia sylwetek  „ojców założycieli”, dlatego w albumie znajdziemy także biogramy generała brygady (a wówczas podpułkownika) Sławomira Petelickiego i podpułkownika (wówczas porucznika) Leszka Drewniaka pseud. Diabeł. Nie zabrakło również szczegółowego opisu charakteru Jednostki, rekrutacji i zakresu działań, w tym odwołań do momentów współpracy GROM-owców z zagranicznymi „specjalsami”. Lwią część wydawnictwa zajmują opisy misji, w których brał udział GROM – na Haiti, Bałkanach, w Kuwejcie, Iraku i Afganistanie - zdradzające (na tyle, na ile było to możliwe) kulisy operacji, a przez to pasjonujące i stawiające przed trudnym wyborem czytać po kolei czy poddać się pokusie przeczytania artykułu, na którym akurat otworzyło się album.

Jednak „25 lat JW GROM” to nie tylko słowa redakcyjne, ale również wywiady – z obecnym dowódcą jednostki, pułkownikiem Piotra Gąstałem (jego autorski wstęp do wydania jest, wg mnie, najlepszą rekomendacją i błogosławieństwem dla albumu), podpułkownikiem Jarosławem Gartską pseud. Siwy (który przeszedł wszystkie szczeble kariery w jednostce) czy ze snajperem GROM-u, podpułkownikiem Michałem Pycio.

Ogromną wartością wydania specjalnego jest także oprawa wizualna. Moją uwagę zwróciły pozowane fotografie, udostępnione przez Fundację Sprzymierzeni z GROM, a ilustrujące umundurowanie, wyposażenie i broń na poszczególnych etapach rozwoju GROM-u jako jednostki specjalnej. Co szczególnie ważne dla pasjonatów historii jednostki, w tym rekonstruktorów (których można spotkać w Hiszpanii czy Chile), każde zdjęcie jest bardzo szczegółowo opisane, podobnie jak symbole i wszelkie emblematy, którymi posługuje się Jednostka.

Kolejną niewątpliwą atrakcją są archiwalne zdjęcia, pochodzące ze zbiorów JW 2305, Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej czy Narodowego Archiwum Cyfrowego. Niepublikowane, nieznane do tej pory fotografie uzupełniają także współczesne ilustracje, przykuwające uwagę uchwyconą w ułamku sekundy dynamiką chwili i napięciem oraz majestatem operatorów. To zasługa Piotra Andrewsa, Bartosza Bery, Marka Strzałkowskiego czy Andrzeja Kruglera, który na stałe współpracuje z redakcją magazynu SPECIAL OPS.

Skoro o redakcji zaś mowa, warto podkreślić fakt, że za wydaniem albumu nie stoją przypadkowi ludzie, ale pasjonaci i eksperci od jednostek specjalnych, np. Ireneusz Chloupek, który dawniej wprowadzał polskich czytelników w świat „specjalsów” na łamach miesięcznika „Komandos”. Materiały zostały przygotowane z dziennikarską pasją i rzetelnością, a zagadnienia, które poruszają, są potraktowane bardzo poważnie, z chirurgiczną, a może raczej – snajperską precyzją.  Trudno oprzeć się wrażeniu, że to wydawnictwo osobiste, prywatny hołd zespołu redakcyjnego złożony GROM-owi i wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Jednostki.

Reasumując, zebrane w wydaniu specjalnym materiały tworzą panoramę 25 lat GROM-u, barwny witraż układających się w narodową dumę fragmentów. Mam szczerą nadzieję, iż o pozostałych formacjach należących do Wojsk Specjalnych RP powstaną analogiczne albumy. Z otwartymi szeroko ramionami (i oczami) powitałbym wydania multimedialne, wzbogacone o filmy i wywiady wideo. A wracając do albumu „25 lat JW GROM”, najlepszym podsumowaniem będzie parafraza słów płk Piotra Gąstała: obywatel Polski powinien mieć świadomość tego, że jeśli pragnie zdobyć rzetelną wiedzę na temat Jednostki Wojskowej GROM, to jest takie wydawnictwo, po które powinien sięgnąć.

Błażej Bierczyński


Spis treści

Cichociemni / 8
Tobie Ojczyzno  / 20
"Ojciec" / 44
Dowódca / 50
"Siwy" / 108
Polish Sniper / 114
Misje:
Haiti / 64
Bałkany / 72
Kuwejt / 80
Irak / 86
Afganistan / 96
Symbole JW GROM / 120